WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

20.03.2019Nowe warsztaty w gliwickiej Willi Caro!

 
Nowy cykl w gliwickiej Wili Caro pozwoli pogłębiać i rozwijać twórcze pasje.  „Na szlaku sztuki…”, przybliży techniki artystyczne jakie napotkać można w różnych stylach i epokach. Od układania mozaik po akwarelę. Od sztuki światłocienia po symbolizm. Od pointylizmu po dripping. Zajęcia prowadzić będzie Marta Keler – malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
 
Spotkania realizowane będą w 2 odsłonach z przeznaczeniem dla 2 grup wiekowych – dzieci wraz z rodzicami oraz młodzieży i dorosłych. Spotkania w ramach cyklu  odbywać się będą raz w miesiącu, w sobotę. Na godz. 11.30 zaproszone są dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzone są zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
 
Harmonogram spotkań:
 
Sobota, 23 marca 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Świat antycznych bohaterów. Malarstwo czarno
i czerwonofigurowe
 
Podczas spotkania przeniesiemy się do świata antycznych herosów. Poznamy starożytnych bohaterów z licznych przedstawień na greckich wazach, oraz dowiemy się, w jaki sposób ozdabiano dawne naczynia. Czym różnią się techniki malarstwa czarno i czerwonofigurowego?  Ilu pomocników miał malarz Andokides? W części warsztatowej, czerpiąc inspirację z greckiej kultury, stworzymy własne czerwonofigurowe mityczne opowieści.
 
Sobota, 27 kwietnia 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Mozaika. Biznacjum i Wenecja
 
Wyjątkowa technika, która swoją świetność przeżywała w starożytności i średniowieczu, ale… czy to oznacza, że dziś już nie tworzy się mozaik? Poznamy najstarsze i najnowsze mozaiki, dowiemy się co oznacza Opus barbaricum oraz Opus segmentatum. Palmy, zwierzęta, portrety, legendy ludowe… Jakie jeszcze tematy towarzyszyły tej technice?  Na koniec sami wykonamy mozaiki.
 
Sobota, 25 maja 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Kontrast i światłocień Caravaggia
 
Jakiego przewrotu w malarstwie dokonał „najsłynniejszy malarz Rzymu”? Podczas zajęć poznamy tego wybitnego twórcę, który był nie tylko fascynującym, ale i niebezpiecznym człowiekiem. Bazując na jego dziełach zgłębimy znaczenia pojęć kontrastu i światłocienia. W części warsztatowej wykonamy martwe natury na specjalnie zabarwionym podłożu, tak aby utrzymać je w kolorystyce właściwej dla baroku.
 
Sobota, 15 czerwca 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Emocje w pejzażu – malujemy akwarelą.
 
Wraz z końcem XVIII w. w sztuce i literaturze kiełkuje romantyzm. Emocje w obrazach wychodzą na pierwszy plan, a ich ukazaniu często służy gwałtowność i nieprzewidywalność natury. Czego poszukiwali romantycy i jaki wpływ miało to na dalszy rozwój malarstwa? O tym porozmawiamy podczas zajęć, a na koniec słuchając utworów Fryderyka Chopina zainspirowani melodią stworzymy akwarelowy pejzaż.
 
Sobota, 28 września 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Obraz-tajemnica. Sztuka symbolizmu
 
Nie wszystko można wyrazić za pośrednictwem słów. I tu z pomocą przychodzą nam symbole. Czym są i jak je rozumieć? Czym symbol różni się od alegorii? Do czego odnosi?  W trakcie zajęć przybliżymy obrazy twórców, w których dziełach przemawiają symbole, przybliżając nam zagadkę rzeczywistości, do której można dotrzeć tylko za ich pośrednictwem – z pomocą intuicji, tajemnych sił podświadomości, nieoczekiwanych skojarzeń. Przywołamy dzieła Gustawa Moreau i Gustawa Klimta,  poszukamy znaczeń ukrytych na płótnach polskich symbolistów – Jacka Malczewskiego, Zenona Przesmyckiego oraz Stanisława Wyspiańskiego. Na koniec, posługując się techniką pastelu,  stworzymy własną pracę, do której kluczem będzie symbol.
 
Sobota, 26 października 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Teoria koloru według Goerges’a Seurata. Puentylizm.
 
W poprzednim cyklu wielokrotnie omawialiśmy koło barw oraz relacje między kolorami dopełniającymi. Jednak pierwsze kierunki w sztuce, które zajęły się tak dogłębnie teorią koloru: impresjonizm oraz postimpresjonizm nadal skrywają przed nami wiele tajemnic. Tym razem przyjrzymy się dziełom Georges’a Seurata, twórcy metody puentylizmu.  Nabyta wiedza pomoże nam stworzyć równie świetliste dzieło malarskie, jak jego prace, a zamiast pędzli, do malowania posłużą nam… patyczki do uszu.
 
Sobota, 30 listopada 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Wiek XX i nowe techniki artystyczne – kolaż z Picassem
 
Skąd wzięło się słowo „kolaż” oraz jakie nowe możliwości twórcze nam ta technika oferuje?   Kto stworzył pierwszy kolaż? Poszukamy różnych odmian tej techniki oraz prześledzimy jej rozwój na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych. Na dłużej zatrzymamy się na dziełach Braque’a i Picassa, artystów, których kolaż był ulubioną techniką. Z myślą o części warsztatowej zabierzcie ze sobą papiery i serwetki o ciekawych wzorach lub stare gazety;)
 
Sobota, 14 grudnia 2019, godz. 11.30 i 13.30
Temat: Action painting, dripping?
 
W XX wieku wielu artystów odeszło od sztuki figuratywnej, poszukując własnego stylu, by wyrazić siebie. Jednym z nich był Jackson Pollock, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uprawiał malarstwo gestu, a jego inspiracją była twórczość ludzi z czasów prehistorycznych. Czy więc sztuka zatoczyła krąg? Z salonowej kanapy tęsknie spoglądamy w stronę wejścia do jaskini? W trakcie zajęć my również spróbujemy wyzwolić z siebie pierwotne siły twórcze. Rozłożymy nasze obrazy na ziemi i z zamkniętymi oczami przeniesiemy emocje na papier.