WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.01.2019Umowa na odcinek zachodniej obwodnicy Gliwic podpisana. Czy przepustowość ruchu będzie lepsza?

wikipedia.pl
 
Najprawdopodobniej jeszcze w styczniu rozpoczną się prace przygotowawcze przy budowie fragmentu zachodniej obwodnicy Gliwic od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego. Gliwicki odcinek drogi będzie liczył około 3,5 km i ma przebiegać polami w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik, a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym. Budowany fragment drogi będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 relacji Chałupki – Chmielnik. Prace wykona konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM. Inwestycja będzie kosztowała ponad 80 mln zł. 
 
Fragment zachodniej obwodnicy Gliwic ma mieć jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będą skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie liczba jezdni zwiększy się do dwóch. Rozbudowana ma być także ul. Rybnicka w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 (do rozbudowy przewidziano odcinek o długości 0,6 km) i przebudowane fragmenty dróg poprzecznych: ul. Orkana i Wójtowska. Powstaną również nowe skrzyżowania z ulicami: Ku Dołom, ul. Kosów i przedłużeniem ul. Biegusa oraz około 7,5 km dróg serwisowo-gospodarczych. Miasto chce zainwestować także w infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów oraz w zatokę dla służb kontrolnych i dwie zatoki z wagami samochodowymi.
 
Droga będzie oświetlona i wyposażona w urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) oraz stację meteorologiczną. W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano zaś estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 metrów. Jak długo potrwają prace? O szczegółach rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach Jadwiga Stiborska:
 
Plik dźwiękowy: JB_zach.obw2.mp3
 
UM Gliwice