WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

05.12.2019Tragedia w Szczyrku!

 
 
Mamy pewność, że już nikt nie znajduje się pod gruzami. Mówił to w Szczyrku wicepremier Jacek Sasin. Ogłosił koniec akcji poszukiwawczo - ratunkowej. W wybuchu gazu zginęło osiem osób - czworo dzieci i czworo dorosłych. 
 
 
To była normalna rodzina – pasjonowała się narciarstwem. W Szczyrku była bardzo rozpoznawalna. Tak o zabitych – w bardzo wzruszających słowach  mówią sąsiedzi  i mieszkańcy Szczyrku w rozmowie z naszym reporterem!
 
Hałas było słychać dwa kilometry stąd. Jest tam mnóstwo dzieci,  które już nie żyją. Każdego to mogło spotać, też mamy w domu gaz.
 
Plik dźwiękowy: sonda%20mieszk%20swiadkowie%20-%20Kopia.mp3
 
W sprawie możliwych przyczyn wybuchu gazu policja przesłuchała pracowników firmy Aqua System. To oni robili na miejscu przewiert, niewykluczone, że uszkodzili gazociąg. Spółka podkreśla, że na ten moment nie ma na to dowodów. 
 
Gaz wraca do budynków 
 
Do wieczora większość  mieszkańców Szczyrku, odciętych od dostaw gazu po wczorajszym wybuchu tego paliwa w jednym z tamtejszych domów jednorodzinnych, powinna już mieć przywrócone dostawy – poinformował burmistrz miasta Antoni Byrdy. 
Gaz ziemny– dobre paliwo, ale i niebezpieczna substancja – dlatego, że palna i wybuchowa. Posłuchajcie rozmowy naszego dziennikarza Adama Sosnowskiego z ekspertem z Politechniki Śląskiej Dymitrem Czechowiczem:
 
Składnikiem gazu jest metan.Mieszanina metanu z powietrzem jest wybuchowa. Do ekspozji wystarczy naprawdę niewiele.
 
Plik dźwiękowy: sos_ekspercko.mp3
 
 
Polska Spółka Gazownictwa przekazała, że powołano komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu w Szczyrku. Śledztwo ws. katastrofy wszczęła Prokuratura Okręgowa w Bielsku Białej. Wstępnie przyjęła, że powodem katastrofy było uszkodzenie gazociągu, w wyniku czego doszło do wycieku gazu, a następnie eksplozji i pożaru.
 
W Szczyrku żałoba 
 
O wywieszenie przepasanych kirem flag państwowych - i o powstrzymanie się - do niedzieli - od organizacji imprez rozrywkowych - prosi mieszkańców Szczyrku burmistrz tego miasta Antoni Byrdy. Burmistrz chce też pomóc rodzinie ofiar wybuchu gazu. I zbiera informacje jakiej pomocy potrzeba. Ludzie w Szczyrku nie mogą sie pogodzić z tą tragedią:
 
Jestem też w żałobie, bo mąż mi zmarł niedawno. A tutaj jest tragedia przeokropna. 
 
Plik dźwiękowy: kru_uczczenie.mp3
 
 W sprawie możliwych przyczyn wybuchu gazu - wyjaśnienia na policji składali pracownicy Aqua System, firmy która robiła przewiert. Spółka twierdzi, że w tej chwili nie ma namacalnego dowodu, że wybuch jest winą pracowników tej firmy. Dopiero po odkopaniu przewiertu i sprawdzeniu rur będzie można stwierdzić, co było przyczyną wybuchu. A to określą biegli. Śledztwo w sprawie przyczyn eksplozji gazu w domu w Szczyrku prowadzi prokuratura okręgowa w Bielsku Białej. 
 
Nie mieli szans 
 
Ofiary  znajdowały się w budynku podczas wybuchu gazu . Podczas takich zdarzeń szanse na przeżycie są zawsze. Choć w tym przypadku były niewielkie. Mówi dr Michał Świerszcz kierownik pogotowia w Gliwicach 
 
Czas nie gra na naszą korzyść,  bo raz, że obrażenia to jeszcze ta niska temperatura, która powoduje szybkie wychłodzenie organizmu.
 
Plik dźwiękowy: mm_lekarz.mp3
 
Ogółem w działaniach ratowniczych brały udział m.in. 33 zastępy i 206 ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz 23 zastępy i 105 ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej, a także policjanci i przedstawiciele innych służb ratowniczych i technicznych, wśród nich gazownicy.
 
 
fot. Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski