WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

22.11.2019Kolejni ochotnicy są szkoleni w Gliwicach!

Blisko 150 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyło bramę jednostki w Gliwicach. Po szesnastu dniach intensywnego szkolenia większość z nich zasili batalion w Cieszynie. To największe do tej pory powołanie do Obrony Terytorialnej w województwie śląskim.

Punktualnie o 7:00 rozpoczęła się z pewnością jedna z największych przygód życia 147 mieszkańców śląskiego.

Bardzo nas cieszy, że w województwie śląskim mamy tylu chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. To niezwykły potencjał, którego z pewnością nie zmarnujemy – podkreśla Szef Sztabu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Sławomir Machniewicz.

Wcielenie  to   pierwszy dzień  tzw.  szesnastki,  czyli   16-dniowego  szkolenia podstawowego. Biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. W trakcie wcielenia kandydaci zostali umundurowani, otrzymali ekwipunek oraz załatwiane zostały kwestie ewidencyjne. Ochotnicy będą poddawani również ocenie sprawności fizycznej, która obejmuje „test wejściowy”. Wyniki będą wykorzystane w dalszej służbie. Po roku na teście z wf-u, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.

Podczas 16. dni największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej będą oni jednak musieli przejść tak zwaną „pętlę taktyczną” – to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo – ratownicze. Obecnie w województwie śląskim jest ponad 600 terytorialsów a w całej Polsce blisko 23 tysiące.

Plik dźwiękowy: gb_wojo1.mp3

źródło: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej