WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

24.05.2019Cieszyn: "Mamy coś dla mam" w Szpitalu Śląskim

Tak to już jest z kobietami, że gdy tylko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym, zaczynają robić zakupy. Gdy zbliża się termin porodu mają przygotowane wszystko, co noworodkowi zbędne i niezbędne, w wariantach na każdą okoliczność przyrody. Ale to nie wszystko, aby przyszłe i młode mamy zapewniły sobie i dziecku bezproblemowe dni. O czym warto jeszcze wiedzieć przyswoją sobie młode mamy podczas specjalnie przygotowanego - z okazji Dnia Matki - spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, na które zaprasza Szpital Śląski 25 maja (sobota), w godzinach 10.00-14.00 (sala konferencyjna). Porady są bezpłatne. Czekają na panie różne niespodzianki.

 

Nim dziecko pojawi się na świecie zaprogramuj go. Brzmi jak w filmie fantastyczno - naukowym, ale każdy rodzic jest w stanie zapewnić dziecku zdrowy start, co udowodni Leokadia Gawlas-Kaczmarczyk kompetentna położna. Odpowie na pytania o prawidłowy rozwój maluchów, który spędza sen z powiek matek i ojców. Zgromadzone doświadczenia w zakresie porad laktacyjnych wykorzysta omawiając karmienie piersią; jakie są korzyści z karmienia piersią zarówno dla mamy jak i dziecka, jak rozpocząć karmienie, jaką pozycję wybrać do karmienia, jak poradzić sobie z zastojem pokarmu, zapaleniem piersi albo kryzysem laktacyjnym. Podpowie, jak rozpoznać kiedy dziecko nie jest już głodne, czym i od kiedy powinno się żywić niemowlę po odstawieniu mleka i wiele innych porad.

Dodatkowo młodzi rodzice i babcie zapoznają się z rolą komórek macierzystych. Obecnie medycyna idzie do przodu a lista schorzeń, gdzie przeszczepianie komórek macierzystych staje się standardem, stale rośnie. Takie komórki odbudowują zniszczone tkanki i w ten sposób ratują życie. Takie zabiegi wykonuje się w Polsce zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Porad z zakresu pielęgnacji noworodka udzieli Bernadeta Konieczna, pielęgniarka oddziałowa cieszyńskiej neonatologii. Choć dzieci na reklamach wyglądają idealnie, to jednak wygląd skóry przeciętnego niemowlaka daleki jest od ideału. Przyjdź i sprawdź, jak pielęgnować skórę niemowlaka. Przez pewien czas po narodzinach na skórze niemowlęcia mogą pojawiać się przeróżne zmiany. Większość nie wymaga interwencji lekarskiej, jednak w niektórych przypadkach warto wspierać skórę noworodka za pomocą kremów i maści dostępnych w aptekach.

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci, które już od pierwszych miesięcy życia wymagają interwencji fizjoterapeuty. Nawet w przypadku niewielkich zaburzeń, niezwykle ważne jest wspomaganie wszystkich sfer rozwojowych niemowlęcia pod okiem specjalisty. Na spotkanie z poradami zaprasza Romana Dobrowlańska-Wrońska, doświadczona fizjoterapeutka z Pracowni Rehabilitacji Szpitala Śląskiego, która prowadzi również działalność terapeutyczną dla najmłodszych pacjentów. Fizjoterapeuci pomagają niemowlętom w przypadku zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, a także w układzie mięśniowo-szkieletowym i krążeniowo-oddechowym. Od pierwszego miesiąca życia wspomagają wszystkie sfery rozwojowe dzieci – motorykę, postrzeganie wzrokowe i słuchowe, mowę, zabawę, a także rozwój społeczny.

Tym, co często zdarza się niemowlakom, jest zachłyśnięcie i zakrztuszenie. Wystarczy chwila i nieszczęście gotowe. Dziecko włoży sobie do buzi jakiś przedmiot lub nieumiejętnie coś połknie. W tej, jak i w podobnych - zagrażających życiu lub zdrowiu dziecka - sytuacjach trzeba postarać się o opanowanie nerwów. To bardzo trudne zadanie, zwłaszcza jeśli próbujemy pomóc własnemu maluchowi. Pierwsza pomoc u niemowlaka, w zależności od konkretnej sytuacji, opiera się na kilku najważniejszych czynnościach, których przebieg warto znać. Dzięki tej wiedzy można przecież uratować małego człowieka. Co powinniśmy robić krok po kroku wyjaśni Artur Matkowski, doświadczony ratownik z cieszyńskiego SOR-u.

Po porady z zakresu diety w ciąży i w czasie laktacji będzie można zwrócić się do Beaty Czernik i Bożeny Hoinkes, szpitalnych dietetyczek, które służą pomocą i w innych problemach dietetycznych. To, że zdrowa dieta jest ważna, wiemy wszyscy. To, że zdrowa dieta w ciąży jest szczególnie ważna, też wiemy. Jak ma wyglądać dokładnie dieta? To już nie jest takie oczywiste. Czy dbasz o to, ile porcji określonych produktów zgodnie z zaleceniami jesz? Pewnie nie, bo na co dzień nie masz na to czasu. Ciąża jest jednak szczególnym czasem, bo jesteś w „dwupaku”. To właśnie teraz jest czas, żeby świadomie zadbać o swoje żywienie. Przez prawidłową dietę zgromadzisz w organizmie zapasy, co wpłynie na prawidłowy przebieg ciąży, rozwój dziecka w okresie płodowym, przygotowanie ciała do porodu i laktacji, a także na stan zdrowia dziecka w okresie dzieciństwa.

Noszenie noworodków i niemowląt w chuście cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu. Noszenie dziecka w chuście to prawdziwe wybawienie dla współczesnych rodziców, którzy muszą pogodzić opiekę nad maluchem z obowiązkami domowymi, towarzyskimi i pracą zawodową. O pozytywach chustowania i sposobach wiązania mówić będzie Magda Chybiorz, profesjonalny doradca noszenia. Chustonoszenie uwalnia ręce, dzięki czemu rodzic może sprzątać, gotować czy robić zakupy, cały czas zapewniając swojemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko noszone w chuście można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – w przeciwieństwie do wózka, w przypadku chusty nie ograniczają żadne bariery architektoniczne. Możliwość uczestniczenia dziecka w codziennych czynnościach rodziców dostarcza mu dodatkowych bodźców, które sprzyjają rozwojowi układu nerwowego. Dzięki nim dziecko lepiej się rozwija, jest bardziej otwarte i ciekawe świata, a w przyszłości łatwiej odnajduje się w nowych sytuacjach.

Mamom i babciom, które odwiedzą nas w tym dniu pokażemy – po raz pierwszy - książeczki sensoryczne, których autorką i wykonawczynią jest Sonia Jagiełło. To idealna zabawka dla dzieci niezwykle przydatna w ich rozwoju, stymulująca wszystkie zmysły. Książeczka spełnia rolę edukacyjną, dostarczając do mózgu wiele bodźców. Poprzez zabawę z książką sensoryczną działamy na słuch (odbieranie wrażeń dźwiękowych: piszczałki, dzwoneczki, dźwięk rzepu, zamka), węch (inaczej pachnie laminat, filc, gryzak a inaczej drewniane koraliki czy guziki), wzrok (wykorzystanie dużej ilości kolorów, kształtów, obrazów itp.), smak ( maluchy poznają świat zewnętrzny poprzez wkładanie wszystkiego do buzi, tutaj odczepiane elementy umożliwiają mu „spróbowanie”), dotyk (dostarcza informacji o kształcie, fakturze, rozmiarze) itd. W zależności od tego w jaki sposób wypełnimy strony nadaje się ona idealnie dla dziecka dosłownie w każdym wieku. Warto się z nią zaprzyjaźnić, bo będzie służyć dziecku bardzo długo

Przyszłe mamy wybierają meble, zabawki, ubrania, grzechotki i smoczki. Niestety, zdarza się, że zapominają o sobie. Oprócz wielu różnych gadżetów konieczne jest zaopatrzenie się w co najmniej dwa biustonosze. Po porodzie potrzebne będą bawełniane cuda, specjalnie dostosowane do karmienia piersią. Mają one łatwo odpinające się „klapki” pozwalające odsłonić źródło szczęśliwości dla noworodka. Ale i później, kiedy szczęśliwie zakończycie karmienie piersią piękny biustonosz poprawi humor. Podczas spotkania Ewa Staś, brafitterka z ustrońskiego Studia Stanika będzie służyć pomocą w doborze odpowiedniego biustonosza. Zapraszamy nie tylko młode mamy, ale też i babcie do skorzystania z fachowej podpowiedzi.

Chcemy być piękne przed i po. Ciąża to czas wielu zmian. Mimo, że jest to stan fizjologiczny, wiąże się on z licznymi zmianami hormonalnymi, metabolicznymi i immunologicznymi. Przyszła mama skupia się na rosnącym w brzuchu maluchu. W tym czasie warto też zadbać nieco bardziej o siebie, poświęcając więcej czasu na pielęgnację skóry, która często staje się wymagająca i kłopotliwa. Zapraszamy na konsultacje z przedstawicielką firmy Mary Kay, która zaproponuje indywidualnie dobrane kosmetyki do pielęgnacji skóry i makijaż poprawiający humor. Odpowiednie kosmetyki będzie można nabyć na miejscu.

Wisienką na torcie będzie spotkanie z fotografem ciążowym i dziecięcym Aleksandrą Żebrok, która podpowie, jak najlepiej dokumentować chwile oczekiwania i cud narodzin.

Źródło: Szpital Śląski w Cieszynie