WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

15.11.2019Pierwsza w Polsce TLENODAJNIA w Bielsku: powietrze bez smogu w samym sercu miasta

Pierwszą w Polsce TLENODAJNIĘ otwarto w jednej z galerii handlowych w Bielsku-Białej. Jak smakuje łyk świeżego powietrza pośród miejskiego smogu? Sprawdził nasz reporter.

 

Nad jakością powietrza w  40-metrowym pomieszczeniu czuwają dwa klimatyzatory, ścienne ekrany wyścielone żywym mchem oraz ponad 20 roślin z gatunków intensywnie produkujących tlen i pochłaniających toksyny. Mówi Anita Sowa, wykonawca ekspozycji:

Plik dźwiękowy: kos%20RAZ%20tlenodajnia.mp3

Pomysłodawcą Tlenodajni jest Fundacja Arka z Bielska, która do 19 grudnia będzie tu organizować „Zielone Czwartki” z wykładami ekologicznymi  dla uczniów bielskich podstawówek – mówi aktywistka Fundacji, Anna Sobańska:

Plik dźwiękowy: soban.mp3

A na co dzień bielska Tlenodajnia jest otwarta dla każdego, kto zechce na chwile usiąść i pooddychać świeżym powietrzem w galerii przy Mostowej.

 

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że aż 90% czasu spędzamy w budynkach. Nie oznacza to jednak, że nie dociera do nas wówczas smog, obecny na zewnątrz. Aż 50% szkodliwych pyłów przedostaje się do pomieszczeń. Do tego dochodzą także zanieczyszczenia pochodzące m.in. z farb, lakierów, wykładzin czy mebli. Dlatego powinniśmy walczyć o to, aby jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, była jak najwyższa. Zwłaszcza, że dziennie człowiek wdycha aż 16 kg powietrza!

 

Źródło: mat.prasowe, foto i dźwięk: Tomasz Kosyk, Radio CCM 



Chrobotek reniferowaty, rosnąc na ekarnach ściennych, znakomicie oczyszcza powietrze.



O ekspozycję roślin pochłaniających toksyny zadbała Anita Sowa.