WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

13.11.2019Pociągiem taniej do muzeum? Cieszyński projekt w wojewódzkim budżecie obywatelskim. Trwa głosowanie...

Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego: Projekt „Pociąg do kultury”

W dniach od 12 do 30 listopada 2019 r., mieszkańcy województwa śląskiego mogą oddać swoje głosy na projekty, które pozytywnie przeszły ocenę formalną w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wśród projektów, na które można oddać swój głos jest cieszyński projekt „Pociąg do kultury”.

Dlaczego warto zagłosować na projekt „Pociąg do kultury”? W przypadku gdy projekt zyska dofinansowanie z budżetu Województwa Śląskiego mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli skorzystać z 50% zniżki na przejazdy pociągami Kolei Śląskich, na wydarzenia kulturalne organizowane m.in. w teatrach, kinach, ośrodkach kultury, operach, filharmoniach, muzeach, galeriach sztuki, ale także dojazdy na festiwale i przeglądy filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne. - Po weryfikacji prawno-technicznej udało się utworzyć listę instytucji oraz miejsc kultury na podstawie bazy danych Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, które wezmą udział w realizacji projektu „Pociąg do kultury”.  Ostatecznie na liście miejsc kultury znalazło się ponad 300 obiektów kultury z całego województwa śląskiego – wyjaśnia Michał Nowak, pomysłodawca projektu.

„Pociąg do kultury”, miałby wyruszyć w kwietniu 2020, by swą podróż zakończyć wraz z końcem 2020 roku. W ramach projektu, każdego miesiąca do wykorzystania byłoby około 2000 przejazdów Kolejami Śląskimi. Aby skorzystać z darmowego przejazdu, należałoby kupić bilet na trasie obsługiwanej przez śląskiego przewoźnika kolejowego, do miejscowości, w której odbywa się wydarzenie kulturalne, a następnie zakupić bilet na wydarzenie kulturalne odbywające się na terenie województwa. Po przedstawieniu obu biletów pasażer otrzymałby bezpłatny bilet powrotny do miejsca swojego zamieszkania.

Koszt projektu to w przybliżeniu 200 tys. zł, z czego ok. 90% kwoty to koszt biletów, a pozostałe 10% to koszty związane z promocją projektu.

Szczegóły dotyczące głosowania – na stronach internetowych śląskiego urzędu marszałkowskiego.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Ślaskiego, foto: Witold Trolka UMWS