WinampSŁUCHAJ ONLINE
Sekretariat: (32) 238 87 47 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

26.09.2019Sezon grzewczy wystartował!

Sezon grzewczy w tym roku zaczął się wcześniej niż zwykle. Gliwicki PEC pierwsze zgłoszenia od swoich odbiorców dostał już 16 września.

W tej chwili ogrzewa się 70% całego miasta a PEC czeka na resztę klientów. Ale jest to dobrowolna decyzja każdej wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. A w ostatnich latach grono PECowskich klientów się powiększyło.

Mówi dyrektor do spraw technicznych w PEC Gliwice, Krzysztof Szaliński.

Plik dźwiękowy: gb_cieplo2.mp3

Ale nie wszędzie można podłączyć sieć. Często przeszkadza infrastruktura która już jest w ziemi i nie da się tego ominąć. 

Mówi Beata Wacławczyk z PEC– Gliwice.

Do końca roku planujemy przyłączyć 47 budynków gminnych oraz 35 budynków wspólnot mieszkaniowych, a w następnych dwóch latach kolejnych 88 budynków gminnych, 31 wspólnot mieszkaniowych i kilkanaście nowo budowanych budynków wznoszonych w systemie developerskim. Aby zapewnić przyłączenie takiej liczby budynków, przez ostatnie 2 lata PEC – Gliwice wybudował ponad 23 km sieci ciepłowniczych i przyłączy oraz 147 stacji wymienników o wartości łącznej 26 mln zł

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza ciepło już do ponad 46 tys. mieszkań, z których prawie połowa korzysta również z ciepła do podgrzania wody użytkowej. Podłączona do sieci PEC jest już większa część miasta. W latach 2017–2018 przyłączono do niej 25 budynków komunalnych, 82 budynki wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zarządzanych przez ZBM I i II TBS oraz 70 budynków wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni zarządzanych przez pozostałych zarządców. Z dobrodziejstw sieci PEC korzysta już prawie cała Sośnica, w której dominowały piece węglowe, aktualnie przyłączane są Łabędy.