WinampSŁUCHAJ ONLINE
Interwencyjny telefon: (+48) 570-930-930 Telefon na antenę: (32) 775 00 00
Napisz do nas: antena@radioccm.pl
Znajdź nas na: facebook.com/radioccm

23.11.2019Pszczyna: Kochać się, jak... żubr z owcą

 

Odrzucony przez matkę i stada, przygarnięty przez ludzi i…owieczkę. Mały żubrzyk z zagrody w Pszczynie czeka na imię, które wybiorą mu mieszkańcy „Grodu księżnej Daisy”.

 

Po urodzeniu, pięć tygodni temu, został odrzucony przez matkę, a w konsekwencji - przez stado Zagrody Pokazowej, liczące sześć żubrów. To pierwszy taki przypadek w Pszczynie – mówi weterynarz, Mieczysław Hławiczka:

Plik dźwiękowy: hlawiczka.mp3

Natychmiast zaopiekowali się nim pracownicy Zagrody. Pił mleko przez smoczek, potem z wiadra, teraz powoli zaczyna kosztować paszy dla dorosłych – opowiada nam jego opiekunka, czyli żartobliwie mówiąc „żubrza mama”, Pani Róża Gruszka:

Plik dźwiękowy: gruszka.mp3

Żubrzyk znalazł towarzysza w młodej owieczce, z którą zamieszkał w jednej zagrodzie. Stadny zwierzak ogrzewa się przytulając do białego braciszka i traktuje go jak swego, ale bez obaw – beczeć się nie nauczy - zapewnia dyrektor Zagrody pszczyńskich Żubrów Grzegorz Czembor:

Plik dźwiękowy: czembor.mp3

Mała owieczka ma na imię Kropka. Żubrzemu niemowlakowi imię trzeba będzie dopiero nadać. Tradycyjnie zrobią to sami pszczynianie, na niezmiennych od lat zasadach. Burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, ogłasza konkurs:

Plik dźwiękowy: skrobol1.mp3

Bezimienna na razie sierotka jest jedynym żubrem, który w tym roku przyszedł na świat w Pszczynie. Ważył wtedy ok 25 kg. Fizycznie rozwija się normalnie, ale nie wiadomo czy młody byczek zostanie przyjęty z powrotem do stada gdy podrośnie.

 

Niezwykłą parę – żubrzyka z barankiem – będzie można oglądać razem jeszcze przez cały najbliższy rok.

 

 

 

 

  Żubrzyk urodził sie 18 października. Po urodzeniu matka wzięła go na rogi. Przeżył, ale do stada już nie wrócił.


Owieczka Kropka i żubrzyk.. no właśnie - jakie imię wybiorą mu pszczynianie?


Pokazowa Zagroda w Pszczynie liczy sześć żubrów. Najpotężniejszy, Plisar, ważący ponad 800 kg, to ojciec żubrzyka.